Učešće na  Sedmoj međunarodnoj naučno-stručnoj konferencija ”5 – juni Svetski dan zaštite okoliša”

5.juni – Svetski dan zaštite životne sredine obeležen je u Bihaću 9 i 10. juna 2022. godine Sedmom međunarodnom naučno-stručnom konferencijom ”5 – juni Svjetski dan zaštite okoliša”.

Fakultetu za primenjenu ekologiju “Futura“ pripala je čast da bude deo organizacionog tima uz Biotehnički fakultet Univerziteta u Bihaću, Univerzitet u Novoj Gorici i Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK-a.

Stručnjaci iz zemalja Zapadnog Balkana i Turske imali su priliku da predstave načučno-stručne radove i diskutuju na teme: zaštita ekosistema; zaštita životne sredine, hrana i zdravlje; održiva animalna i biljna proizvodnja; upravljanje šumama; upravljanje otpadom; energetska efikasnost, obnovljivi izvori energije i pravno – ekonomska regulativa u zaštiti životne sredine.

Profesori Fakulteta Futura su predstavili sledeće radove na konferenciji:

• Nature based solutions (NBS) as a tool for sustainable development – plenarno predavanje Mirjana Bartula
  • Ecosystem services assessment as a tool for effective natural resources management – Mirjana Bartula, Viktor Radun, Ivana Šekler, Nada Kosanović
  • Program of measures for preservation and improvement of the Environment of rural settlements – Nada Kosanović, Ivana Šekler, Mirjana Bartula
  • Normative aspects of improving the environmental system in the Republic of Serbia – Božo Drašković,Svetozar Krstić

Za sve učesnike konferencije upriličen je izlet u Nacionalni park Una, gde su imali priliku da, okruženi prirodnim lepotama reke Une, razgovaraju  o narednim koracima i saradnji na polju zaštite i održivog upravljanja prirodnim resursima.