PRAKTIČNA NASTAVA U SPOMENICIMA PRIRODE BEOGRADA

Tokom zimskog semestra tekuće školske godine, dana 25.11.2023. i 04.12.2023, održana je praktična nastava iz predmeta sa osnovnih akademskih studija našeg Fakulteta: ZAŠTITA I UNAPREĐENJE ŠUMSKIH I LOVNIH RESURSA (III godina) i ZAŠTITA GEODIVERZITETA (II godina), u zaštićenim prirodnim područjima Beograda: Spomenik prirode ’Šuma Košutnjak’ i Spomenik prirode ’Botanička bašta ’Jevremovac’’.

Studentima su predočeni značaj, prirodne i stvorene vrednosti posećenih zaštićenih područja, posebno sa aspekta zaštite prirodnog nasleđa urbanih ekosistema. Istaknuta je i kulturno-istorijska komponenta koja je doprinela valorizaciji i kategorizaciji posećenih zaštićenih dobara. Studenti su usvojili osnovna znanja o zastupljenoj dendroflori, ekološkom vrednovanju i merama za unapređenje stanja gradskih šuma. U Botaničkoj bašti ’Jevremovac’ upoznati su sa bogatim dendrofondom te biljnim i geološkim kolekcijama na otvorenom prostoru i Staklenoj bašti, kao i drugim elementima  pejzažno-arhitektonske i infrastrukturne opremljenosti ovog izuzetnog botaničkog objekta.