O raznovrsnosti zelenih radnih mesta za Blic – Nevena Božić, asistent Fakulteta za primenjenu ekologiju

Pet ekoloških poslova BUDUĆNOSTI: Zarade idu preko 1.000 evra, evo koje uslove morate da ispunite

 
Kako se Srbija bude približavala EU, jedna od oblasti u kojoj će morati da usklađuje svoje propise, biće i ekologija. Ovo će biti oblast koja će našu zemlju koštati najviše (nekoliko milijardi evra), ali će u isto vreme doneti i najveći broj radnih mesta, oko 150.000.

Foto: Peellden / Wikipedia

U Evropi i svetu, gde je ekološka svest mnogo veća nego u Srbiji, već postoji veliki broj takozvanih „zelenih zanimanja”. Neka od njih su urbani uzgajivači bašta na krovovima, recikleri, inženjeri zelene gradnje, dizajneri zelene gradnje, radnici specijalizovani za energiju vetra…

 

U Srbiji stvari stoje malo drugačije, i ekološko obrazovanje i ovakva zanimanja su tek u povoju, ali bi i ovde u narednih nekoliko godina stvari trebalo da se promene.

Nevena Božić

Foto: PromoNevena Božić

– Raznovrsnost zelenih radnih mesta je u porastu u 21. veku, a prognoze su da će do 2020. godine biti 20 miliona novih zelenih poslova – kaže za “Blic” Nevena Božić, asistent Fakulteta za primenjenu ekologiju.

Ona navodi da u Srbiji sedam univerziteta (17 fakulteta) školuje različite obrazovne profile u oblasti životne sredine, od inženjera životne sredine, biologa-ekologa, do analitičara zaštite životne sredine, geografa koji se bave ovim oblastima.

U perspektivi će ovakvih zanimanja biti još više, a verovatno će biti i sve atraktivnija i aktuelnija, jer Srbiji predstoji otvaranje Pregovaračkog poglavlja 27 u okviru pristupanja EU, koje se bavi baš životnom sredinom i klimatskim promenama.

“Blic” vam predstavlja top 5 radnih mesta budućnosti u oblasti ekologije, kakvo vam je obrazovanje potrebno za njih, kao i kakva su zaduženja i mogućnosti zarade.

1. Ekoremedijator, analitičar zaštite životne sredine, specijalista ekoremedijacije

Foto: Ok radio / RAS Srbija

Zarada: Mesečna 60.000 – 140.000 dinara, ili po projektu 2.000 – 10.000 eura

Čime će se baviti: uklanjanje polutanata pomoću biljaka, bakterija, drugih mikroorganizama, gljiva… Takođe, može se baviti pripremom planova i programa za unapređenje kvaliteta životne sredine; koordinacijom i realizacijom projekata u oblasti remedijacije, monitoringom zemljišta, podzemnih voda, sedimenata, i površinskih voda, kao i dizajnom, instaliranjem i testiranjem svih ovih sistema.

Obrazovanje: Diplomirani biolog- ekolog ili analitičar zaštite životne sredine, sa mogućnošću postdiplomskih specijalizacija u oblasti ekosistemske tehnologije, inžinjerstva, ekodizajna, ekoremedijacije

Gde tražiti posao: Javne službe i preduzeća, opštine, agencije i direkcije za zaštitu životne sredine, ministarstva, gradske uprave, sekretarijati, privreda, fakulteti, istraživački instituti, konsultantske kuće…

Analitičar ili menadžer za upravljanje rizicima u životnoj sredini

Analitičar upravlja rizicima kao što su požari, poplave, i razne vrste zagađenja

Foto: avaz.ba / PromoAnalitičar upravlja rizicima kao što su požari, poplave, i razne vrste zagađenja

Zarada: Mesečna 80.000 – 120.000 dinara, ili po projektu 1.500 – 12.000 eura

Čime će se baviti: analiza uticaja klimatskih promena, izrada planova za prilagođavanje na njih. Procene uticaja na životnu sredinu, izrada dokumenata o procenama rizika i uticaja na nju, upravljanje rizicima u životnoj sredini (hazardi i ekološke katastrofe), izrada prostorno-planske i urbanističke dokumentacije, studija…

Obrazovanje: Uže specijalizacije na postdiplomskim studijama poput upravljanja rizicima u životnoj sredini, integralno upravljanje resursima, ekonomija životne sredine i klimatske promene, ekološka bezbednost

Gde tražiti posao: Javne službe i preduzeća, opštine, državna uprava, privatni sektor, univerziteti, istraživački instituti, organizacije civilnog društva, konsultantske kuće

Menadžer otpada

Upravljanje otpadom podrazumeva nadgledanje odlaganja i transporta, ali i odlaganje za reciklažu

Foto: N. Raus / RAS SrbijaUpravljanje otpadom podrazumeva nadgledanje odlaganja i transporta, ali i odlaganje za reciklažu

Zarada: Mesečna 60.000 – 120.000 dinara, po projektu 1.000 – 8.000 evra

Čime će se baviti: Izrada planova i programa za upravljanje otpadom, upravljanje njime. Radiće i na realizaciji saradnje sa sakupljačima sekundarnih sirovina, javnim kominalnim preduzećima, firmama za reciklažu. U opisu posla su i planovi za upravljanje otpadom (na primer na deponijama), nadgledanje transporta otpada, razvoj, promocija i implementacija novih šema za odlaganje otpada, analiza i upravljanje rizicima u odlaganju otpada

Obrazovanje: Uže specijalizacije na postdiplomskim studijama poput upravljanja otpadom (komunalni, industrijski, medicinski)

Gde tražiti posao: Industrija otpada, reciklažna industrija, državna uprava

Analitičar za integralno upravljanje resursima

Integralno upravljanje resursima znači voditi računa o prirodnim dobrima, lovstvu, rezervatima...

Foto: privatna arhiva / Privatna arhivaIntegralno upravljanje resursima znači voditi računa o prirodnim dobrima, lovstvu, rezervatima…

Zarada: Mesečna 80.000 – 140.000 dinara, po projektu 2.000 – 10.000 evra

Čime će se baviti: upravljanje prirodnim resursima na sistematičan način, upravljanje projektima zaštite i očuvanja životne sredine, zaštita šuma, zemljišta, voda, divljih životinja… U opisu posla je i nadzor i sprovođenje očuvanja i održivosti planova za javno i privatno vlasništvo zemljišta uključujući parkove, prirodna dobra, istorijske lokalitete…

Obrazovanje: Analitičari zaštite životne sredine, integralno upravljanje resursima, dilomirani biolozi, ekolozi, inženjer šumarstva

Gde tražiti posao: Zaštićena prirodna dobra, rezervati prirode, nacionalni parkovi, ruralna područja, ekoturizam, lovstvo, ribarstvo, državna uprava, opštine, privreda, fakulteti, univerziteti, konsultantske kuće, organizacije civilnog društva

Ekonomista zaštite životne sredine , Analitičar ekonomije životne sredine

Foto: RAS Srbija

Zarada: Mesečna 60.000 – 140.000 dinara, po projektu 2.500 – 12.000 evra

Čime će se baviti: Istraživanja o ekonomskim i ekološkim temama poput alternativne upotrebe goriva, javnog i privatnog korišćenja zemljišta, očuvanje zemljišta, zagađenje vazduha i vode, kontrola i zaštita ugroženih vrsta. Takođe, u baviće se i procenom troškova i koristi od različitih aktivnosti, politike ili propisa koji utiču na životnu sredinu, prikupljati i analizirati podatke za o životnoj sredini, razvijati programe i preporuke za postizanje ekoloških ciljeva sa principima zelene ekonomije, razvijati planove ili projekte održivosti zaštite životne sredine, razvijati ekonomske modele, prognoze i scenarije za predviđanje budućih ekonomskih i ekoloških rezultata, nadgledanje ili analiza tržišta i trendova životne sredine.

Obrazovanje: specijalizacije poput ekonomije životne sredine, ekološka ekonomije, ekonomije i klimatskih promena

Gde tražiti posao: Zaštićena prirodna dobra, ruralna područja, ekoturizam, privreda, državna uprava, opštine, fakulteti, istraživačke stanice, organizacije civilnog društva, konsultantske kuće

Izvor: blic.rs

Pozovite nas