ODRŽANA TERENSKA NASTAVA ’Kroz pesak i šume Evropske peščare…’

Narodna bašta u Pančevu – SRP ’Kraljevac’ – SRP ’Deliblatska peščara’

U petak, 27.05.2022, u poslednjem terminu terenske nastave u letnjem semestru školske 2021/2022. godine, studenti osnovnih, master i doktorskih studija Fakulteta za primenjenu ekologiju ‘Futura’ Univerziteta Metropolitan Beograd posetili su Narodnu baštu u Pančevu i dva zaštićena prirodna područja južnog Banata, u kategoriji specijalnih rezervata prirode; SRP ‘Kraljevac’ u Deliblatu i SRP ‘ Deliblatska peščara’. Nastavu su vodili asistenti: dr Marina Vukin, MSc Slobodan Stefanović i MSc Goran Knežević.

U ime domaćina i upravljača, JKP ‘Zelenilo’ Pančevo, osnovne karakteristike, istorijat i  vrednosti Narodne bašte u Pančevu, predstavila je projektant i PR preduzeća Sanja Pekić, dipl. inž. pejzažne arhitekture i hortikulture. U jutarnjem majskom ambijentu čuvenog parka, pravog bisera pejzažne arhitekture ovih prostora, u uvodnoj reči učestvovala je i koleginica Adiba Džudović, dipl. inž. šumarstva, master-student našeg Fakulteta; inače, žiteljka grada Pančeva. Kao već angažovani, dosadašnji domaćin i suorganizator programa terenske nastave našeg Fakulteta, koleginica Džudović je prikazala sažet istorijski pregled grada Pančeva, kao i istaknute prirodne vrednosti, arheološka nalazišta te društvene, privredno-ekonomske, obrazovne, turističke i ostale tekovine bogatog nasleđa ovog grada.

Put je nastavljen ka selu Deliblato, nadomak same Banatske peščare, kroz tipičan pejsaž bioma šumostepe Panonske nizije. Studenti su imali priliku da, u zajedničkoj praktičnoj nastavi sa kolegama-studentima i nastavnicima Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prisustvuju predavanju u Specijalnom rezervatu prirode ‘Kraljevac’ u Deliblatu. Domaćin i upravnik rezervata, Aleksandar Sarmeš, dipl. inž. poljoprivrede, predstavio je ovo jedinstveno prirodno područje, sa svim svojim specifičnostima, raritetima u vidu identifikovanih retkih vrsta flore i faune, kao i edukativnim i turističko-rekreativnim potencijalima. Ujedno, ovom posetom se ostvarila saradnja, razmena znanja, iskustava i utisaka izmedju studenata dva domaća univerziteta, što je predstavljalo poseban doprinos ovog studijskog putovanja.

U Specijalnom rezervatu prirode ‘Deliblatska peščara’, domaćini su bili predstavnici upravljača ovog zaštićenog područja, JP za gazdovanje šumama ‘Vojvodinašume’ Petrovaradin Šumsko gazdinstvo ‘Banat’ Pančevo. Tako su se, kroz detaljnu prezentaciju ovog izuzetnog prirodnog dobra, studentima obratili: Slobodan Rajević, dipl. inž. šumarstva, šef Šumske uprave Kovin i Borislav Trajkovski, dipl. inž. šumarstva, šef Šumske uprave Banatski Karlovac. Posebno je ukazano na istoriju impozantnih radova na vezivanju eolskog peska i prvih velikih pošumljavanja u Evropi, izvršenih, upravo, na ovom području, od početka 18. veka, do današnjih dana. Takodje, detaljno su predstavljene jedinstvena biološka raznovrsnost, prirodne i stvorene vrednosti ovog područja. Na kraju zvaničnog dela terenske nastave, gostujući predavač sa Katedre za šumske i lovne resurse Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu; bio je MSc Ivan Despotović, dipl. inž. šumarstva, a uskoro i student doktorskih studija našeg Fakulteta na studijskom programu: Zaštita životne sredine. U svom, zaista impresivnom interaktivnom predavanju, ukazao je na mnogobrojne ekosistemske usluge prirodnih područja, sa posebnim osvrtom na nove svetske trendove, vezane za opštekorisne funkcije šuma i zaštićenih prirodnih područja. Kolega Despotović je svoje terensko izlaganje potkrepio interesantnim izveštajem sa nedavnog studijskog putovanja u Japan, u organizaciji INFOM organizacije iz Tokia, pri čemu je studente upoznao sa idejama i mogućnostima savremenih programa ekoterapije i tzv. ‘šumske medicine’ (Forest Medizine) u zaštićenim prirodnim područjima.

Pozovite nas