Gostovanje FPE FUTURA na Radio Beogradu 2

Na inicijativu Srpskog biološkog društva ’Stevan Jakovljević’ iz Kragujevca, u sklopu saradnje ovog eminentnog udruženja i našeg Fakulteta, nedavno su promovisane zajedničke aktivnosti na popularizaciji nauka o životnoj sredini, kao i rezultati naučno-istraživačkog rada Fakulteta, u emisijama ekološkog magazina ’Čekajući vetar’ Javnog servisa RTS Radio Beograd 2. Ove autorske emisije vodio je novinar Aleksandar Drobac, a emitovane su 24. decembra 2023. i 21. januara 2024. godine, u redovnom terminu nedeljom, 08-10 časova.

Gosti programa ukazali su, sa aspekta užih naučnih oblasti kojima se bave, na istaknut značaj aktuelnih informacija i edukacije iz oblasti biologije, primenjene ekologije i javnog zdravlja. O radu i najnovijim aktivnostima SBD ’S. Jakovljević’ iz Kragujevca govorio je predsednik društva i profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, prof. dr Milan Stanković. Pri tom, prof. Stanković je ukazao na gostujuće predavanje predstavnika našeg Fakulteta, doc. dr Marine Vukin, prethodno održano 21. decembra 2023. na Prirodno-matematičkiom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu, u organizaciji udruženja kojim predsedava. Predavanje je bilo koncipirano na temu zdravstvenih ekosistemskih usluga šuma, o čemu je predavač govorila i kao gost prvog dela ovog radio programa. U drugoj emisiji, prof. dr Mirjana Bartula predstavila je novi projekat projektnog tima našeg Fakulteta, ’EkoWet – Izgradnja močvara za tretman otpadnih voda u Srbiji’ (2023-2024). Prof. Bartula istakla je izuzetan značaj ovog idejnog projekta, koji se ogleda u inovativnom modelu prečišćavanja otpadnih voda, od velike važnosti za našu zemlju.

O novim pristupima zdravstvenim funkcijama šuma i inovativnim programima javnog zdravlja zasnovanim na prirodi, govorila je i gošća radio-programa prim. dr Gorana Isailović, ispred Medical Spa asocijacije Beograd i udruženja FTSEEForest Therapy South Eastern Europe. Kao istaknut predavač i ekomisionar u programima  ’terapije prirodom i šumom’, dr Isailović je ostvarila i saradnju sa našim Fakultetom, učestvujući u realizaciji terenskih istraživanja u sklopu master akademskih studija, čime je dala zapažen doprinos unapređenju programa praktične nastave našeg Fakulteta.