Drugi sastanak CIRCLab-a Zrenjanin sa lokalnim stejkholderima

Drugi sastanak CIRCLab-a Zrenjanin sa lokalnim stejkholderima je održan 02.06.2021. u Zrenjaninu i organizovan od strane RCR Banata.

Na sastanku su učestvovali predstavnici Regionalnog Centra za Društveno-Ekonomski Razvoj Banat, predstavnik Fakulteta za Primenjenu Ekologiju-Futura, Grada Zrenjanin, javnog komunalnog preduzeća „Čistoća i zelenilo“ Zrenjanin, tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“ Zrenjanin, i privatnog preduzeća „Eko Metal“ Vrdnik. Projektni tim je prezentovao projekat CIRCLE (Inovacije i testiranje održivih rešenja cirkularne ekonomije u jadranskom području) i koncept cirkularne ekonomije, te CircLab poslovne modele za zbrinjavanje elektronskog i električnog otpada. Učesnici sastanka su diskutovali o resursima potrebnim za realizaciju pilot akcije, a predstavnici projektnog tima su predstavili potencijalnu opremu za sakupljanje, odvajanje i pred-tretman električnog i elektronskog otpada koja će se nabaviti kroz projekat. Takođe su diskutovane aktivnosti promocije i uključenja građana i šire javnosti.
U toku sastanka su definisana moguća rešenja za unapređenje sistema upravljanja električnim i elektronskim otpadom u skladu sa principima cirkularne ekonomije na području Grada Zrenjanin.

Futura će u narednom periodu provesti istraživanje tržišta o tokovima elektronskog i električnog otpada kako bi se identifikovale mogućnosti za eksploataciju ovog otpada, te napraviti bazu podataka preduzeća sa informacijama o ponudi i potražnji sekundarnih sirovina iz električnog i elektronskog otpada.
Projekat je podržan od strane Interreg ADRION Programa finansiranog u okviru Evropskog regionalnog razvojnog fonda i IPA II sredstava.