Blok predavanja i vežbi za studente III godine u Agenciji za zaštitu životne sredine

U okviru predmeta Menadžment životne sredine, održan je blok predavanja i vežbi u Agenciji za zaštitu životne sredine koja se nalazi u sastavu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine. Predmetni profesor doc. dr Mirjana Bartula predstavila je studentima osnovne informacije o institucionalnom nivou i nadležnostima za menadžment životne sredine u Republici Srbiji. Delokrug rada i strukturu Agencije za zaštitu životne sredine, studentima je predstavio direktor g-din Filip Radović, master analitičar zaštite životne sredine.

Predavanja su obuhvatila oblasti delokruga rada Agencije:

• vođenje nacionalnog informacionog sistema zaštite životne sredine (praćenje stanja činilaca životne sredine kroz indikatore životne sredine, registar zagađujućih materija i dr.);
  • sprovođenje državnog monitoringa kvaliteta vazduha i voda, uključujući sprovođenje propisanih i usaglašenih programa za kontrolu kvaliteta vazduha, površinskih voda i podzemnih voda prve izdani i padavina;
  • upravljanje Nacionalnom laboratorijom;
  • prikupljanje i objedinjavanje podataka o životnoj sredini, njihovu obradu i izradu izveštaja o stanju životne sredine i sprovođenju politike zaštite životne sredine;
  • saradnju sa Evropskom agencijom za životnu sredinu (EEA) i evropskom mrežom za informacije i posmatranje(EIONET).

Studentima je predstavljena merna stanica i laboratorije i značaj praćenja alergenata u vazduhu i posledice na ljudsko zdravlje.

Studenti su pozvani da se obrate agenciji za pomoć i potrebne podatke za izrade završnih radova, kao i volonterski rad i obavljanje stručne prakse.

[st_gallery gallery=“3952,3953,3954,3955,3956,3957″ size=“portfolio-three“ columns=“3″ lightbox=“yes“]