Studenti Fakulteta Futura posetili Zbirku minerala i stena Rudarsko-geološkog fakulteta

U sredu 29.11.2017 studenti druge godine osnovnih studija obišli su kolekciju minerala Rudarsko-geološkog fakulteta. Kustos kolekcije Alena Zdravković pružila je studentima osnovne informacije o ovoj zbirci. Kolekcija muzeja započeta je još u XIX veka i čuva neke od najređih i najstarijih uzoraka minerala i stena. Rudarsko-geološki fakultet – Univerziteta u Beogradu poseduje bogatu kolekciju muzejskih eksponata, koja je formirana uporedo sa razvojem geologije kao nauke u Srbiji. Prve uzorke mineralnog blaga sakupili su prema naučnim i nastavnim potrebama eminentni profesori 19. veka poput Josifa Pančića, Jovana Žujovića, Save Uroševića i mnogih drugih. Zahvaljujući njihovom pionirskom radu, broj uzoraka se povećavao na različite načine, bilo razmenama sa stranim kabinetima, kupovinom, donacijama ili poklonima, o čemu svedoče neke značajne kolekcije s kraja XIX veka (poklon zbirka Rudarskog instituta carice Katarine II iz Sant Petersburga, zbirka meteorita poklon francuskog plemića markiza de Moroa i dr.)
Zbirka minerala i stena (Mineral and Rock Collection) danas sadrži oko 5.000 uzoraka minerala, stena i ruda koji predstavljaju izuzetno nacionalno blago. U ovoj zbirci izložena je najstarija stena na Zemlji čija je starost procenjena na 3,8 milijardi godina. Takođe tu je i deo najstarije zbirke minerala u Srbiji, koju je knez Miloš Obrenović dobio na poklon iz Frajberga, Saksonije 1835.godine. Među izloženim eksponatima nalazi se i mineral Jadarit koji je za sada pronađen samo u Srbiji, a čiji je popularni naziv srpski kriptonit.

[st_gallery gallery=“9614,9615,9616,9617,9618,9619″ size=“portfolio-three“ columns=“3″ lightbox=“yes“]