11.10.2017. I godina: Motivaciono predavanje emeritusa prof. dr Dragana Markovića „Primenjena ekologija“ i poseta Velikom ratnom ostrvu

Studenti prve godine Fakulteta za primenjenu ekologiju Futura su imali prilike da čuju predavanje emeritusa prof. dr Dragana Markovića na temu primenjene ekologije, na brodu Futura. Predavanje je bilo koncipirano kao diskusija o tri popularne teme iz oblasti zaštite životne sredine: održivom razvoju, životnoj sredini i zdravlju, i odnosu kabinetskog i eksperimentalnog rada.

Studenti i prof. Marković diskutovali su o tome šta je po definiciji održivi razvoj, da li je samo dobra teorija, ili je primenljiv i u praksi; uticaju veštačkih đunriva na zemljište i podzemne vode; izlovljavanju ribe; i deforestaciji.  Prof. Marković naglasio je značaj veze između zaštite životne sredine i zdravlja ljudi, kako te dve oblasti ne mogu ići jedna bez druge, jer bez zdrave sredine nema zdravih ljudi i obrnuto. Diskusija se vodila oko prisustva zagađujućih čestica u vazduhu, hemikalija u vodi i zemljištu, njihovih dozvoljenih vrednosti i pitanja donošenja odluka o dozvoljenim vrednostima. Predavanje je zaključeno razgovorom o odnosu kabinetskog i terenskog rada u oblasti zaštite životne sredine. Prof. Marković naglasio je potrebu oba aspekta u obrazovanju, jer shvatanje i razumevanje opaženog u prirodi zahteva predznanje. Kao primer, uzeto je danas veoma popularno modelovanje – da bi se dobio model koji je relevantan neophodno je prikupiti tačne podatke sa terena.

Prof. Marković i studenti I godine FPE Futura složili su se da je neophodno podizati svest ljudi vezano za pitanja životne sredine i da se to može uraditi komunikacijom sa javnošću, te je dogovoreno da uz podršku Fakulteta počnu da se održavaju tribine o aktuelnim temama iz zaštite životne sredine. Ove tribine zamišljene su pre svega da studenti i mladi iznesu svoja mišljenja, ali i da se otvore za javnost.

Nakon predavanja, studenti su prešli na Veliko ratno ostrvo gde su se pridružili učesnicima 11. jesenjeg eko kampa „Integrala zaštita kulturne i prirodne baštine“.  Na kampu su prisustvovali predavanju prof. dr Violete Orlović sa Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, na temu „Kapaciteti za upravljanje zaštićenim prirodnim dobrima“; upozanali se sa načinom rada, florom i faunom SRP „Zasavica“; i učestvovali na terenskoj vežbi o odlasku na teren i uzorkovanju.

[st_gallery gallery=“9270,9271″ size=“portfolio-two“ columns=“2″ lightbox=“yes“]