Završen 3. Simpozijum mladih istraživača u bionaukama u Klužu, u Rumuniji

Prošle nedelje završen je treći po redu Simpozijum mladih istraživača u bionaukama, koji se održao na rumunskom univerzitetu Babeš-Boljaj u Klužu Napoki. Simpozijum je okupio veliki broj istraživača iz celog sveta, koji su u petnaestominutnim prezentacijama predstavljali svoja istraživanja. Najzastupljenija tema bila je molekularna biologija i biohemija, ali je bilo tema relevantnih za zaštitu životne sredine. Iz ove oblasti, predstavljena su ekotoksikološka istraživanja smrznute i ribe iz Dunava, kao i projekat koji se odnosi na mapiranje ptica u istočnom delu Rumunije, uz pomoć GIS. Rad Sonje Avramović „Ekološka šteta u dubokim vodama“ ostavio je pozitivan utisak na učesnike, upravo zbog drugačijeg  pogleda na prirodne nauke i probleme zaštite životne sredine. Posle prezentacije otvorena je živa diskusija na temu mogu li se ekološki zakoni sprovesti u delo ili ne.

Iako je simpozijum okupio oko pedeset stručnjaka iz bionauka i imao ozbiljan naučni karakter, akcenat je ipak bio na druženju i umrežavanju. Tako su pored sesija sa prezentacijama učesnika, svakog dana organizovana druženja i obilasci grada. Jedno veče organizovano je tradicionalno veče, gde je svako od učesnika imao petnaest minuta da predstavi svoju zemlju. Tu je bilo i crtanja, i pustanja crtanih filmova, i igranja tradicionalnih igara. Pretposlednjeg dana simpozijuma, učesnici i organizatori išli su na planinarenje na Detunatele – Stene koje udaraju gromovi. Dve planine koje čine Detunatele predstavljaju zaštićeno prirodno dobro i geološki rezervat.

[st_gallery gallery=“5411,5409,5408″ size=“portfolio-three“ columns=“3″ lightbox=“yes“]