Održan skup „Zelena zanimanja“

U subotu 05.03.2016. godine na Fakultetu za primenjenu ekologiju Futura održan je skup pod nazivom „Zelena zanimanja“. Učesnici skupa bili su studenti IV godine, koji su kroz interaktivni dijalog diskutovali o enigmi – Posao: stvarnost ili fikcija?

Studenti su se ovom prilikom upoznali sa novim dekanom FPE Futura prof. dr Suzanom Đorđević Milošević, koja je studente pozvala da budu hrabri i inovativni, a da će ih ona i ime Fakulteta u tome podržati.

1

Prof. dr Jordan Aleksić je otvorio skup i govorio  o obrazovno-ekonomskoj migraciji (urbo-ruralnoj, urbo-sateliti i dr.).  Profesor je naglasio da je u današnje vreme stalan posao „fatamorgana“, a da mladi moraju biti hrabri i stvarati nove i sopstvene poslove.

2

Gospodin Siniša Mitrović, samostalni savetnik za domaće i EU propise u Privrednoj komori Srbije, govorio je studentima o profesionalnom životu. Fokus njegovog obraćanja bio je na činjenicama o stanju u Srbiji, odnosno da u RS nedostaje preduzetnički duh. „Svaki peti mladi čovek je vlasnik kompanije, 8% mladih ljudi se odlučuje na sopstveni biznis. U RS mladi započinju sopstveni biznis sa 35 godina, dok u EU u kasnim 20-tim godinama“, naglasio je Mitrović. Činjenica da je 186.000 mladih ljudi u RS bez posla, a 65% bez ikakvih kvalifikacija je poražavajuća. Svoje izlaganje gospodin Mitrović završio je preporukom upućenom studentima da budu posvećeni velikoj pobedi, da je esnafsko vezivanje jako važno za budućnost i da glavni alati koje treba da ponesu sa FPE Futura jesu znanje i preduzetnički duh.

3

Prof. dr Gordana Dražić, prof. dr Jelena Milovanović, prof. dr Boris Vakanjac i docent dr Zlatko Dragosavljević su studente upoznali sa Master studijskim programima FPE Futura.

Prof. dr Gordana Dražić je studentima govorila o zaokretu u industrijama i promenama koje dovode  do primene različitih ekosistemskih tehnika. Predstavila je Master program zaštite životne sredine – Ekosistemsko inženjerstvo.

4

Prof. dr Boris Vakanjac je studentima prezentovao potrebe za obrazovnim profilima na tržištu rada u oblasti prirodnih hazarda. Kroz predstavljanje značaja Master programa zaštite životne sredine – Upravljanje rizicima u životnoj sredini, profesor je studentima približio veštine i kompetencije koje se stiču kroz navedeni studijski program.

5

Prof. dr Jelena Milovanović je upoznala studente sa novim Master programom životne sredine – Ekonomija životne sredine i klimatske promene. Fokus Master programa je prikazala kroz aktuelne dileme: Da li su klimatske promene realnost ili političko pitanje?

7

Docent dr Zlatko Dragosavljević je studentima približio Master program – Integralno upravljanje prirodnim resursima i diskutovao sa njima o sledećim pitanjima: Da li postoji ekonomska vrenost koja ne utiče na životnu sredinu? Da li je moguć razvoj bez uništavanja životne sredine?. Docent dr Dragosavljević je naglasio da je fokus studijskog programa na ravnoteži razvoja i održanja životne sredine.

8

Skup je završen radionicom za studente, koju je vodio Srđan Tomašević, direktor „Wise engagement“. Studenti su imali priliku da kroz interaktivno učešće iznesu svoje mišljenje i postave pitanja o pokretanju „start-up“ firme.