Studijska poseta SRP Zasavica

Studenti Fakulteta za primenjenu ekologiju Futura bili su u subotu, 15. oktobra u studijskoj poseti specijalnom rezervatu prirode Zasavica. Studente su predvodili profesori dr Radomir Mandić i dr Marina Vukin, asistenti Goran Knežević i Slobodan Stefanović sa FPE Futura i Mihajlo Stanković, istraživač iz SRP Zasavica. Cilj studijske posete bila je realizacija praktičnih nastavnih aktivnosti u okviru predmeta Osnovi biologije, Zaštita biodiverziteta i Zaštita ugroženih vrsta.

Tokom ove studijske posete studenti su upoznati s istorijatom zaštite ovog područja, najvećim biološkim vrednostima, ugroženim, retkim, endemičnim i reliktnim vrstama SRP Zasavica. Terenska nastava je realizovana kroz predavanja i obilazak terena, prvo plovidbom katamaranom po Zasavici, a potom i šetnjom po pašnjaku Valjevac, gde su studenti i uživo mogli da posmatraju neke od najznačajnih vrsta ovog zaštićenog područja. Poseban akcenat je stavljen na upoznavanje s animalnim genetičkim resursima, koji su svojevrstan zaštitni znak ovog specijalnog rezervata prirode i potrebu i značaj zaštite agrodiverziteta. Studenti su upoznati i s aktivnim merama zaštite koje se preduzimaju u cilju zaštite biodiverziteta, kao i najznačajnijim faktorima ugrožavanja biodiverziteta, kao što su invazivne vrste. Na kraju studijske posete studenti su uzorkovali vodu iz Zasavice. U laboratoriji fakulteta će obaviti kvalitativne i kvantitativne analize uzoraka na predstojećim vežbama.

Zahvaljujemo se upravi SRP Zasavica na još jednom primeru dobre saradnje.