STUDIJSKA POSETA SPOMENIKU PRIRODE „BOJČINSKA ŠUMA“

U subotu, 10. novembra 2018. godine studenti prve, druge i treće godine studija Fakulteta za primenjenu ekologiju Futura bili su u studijskoj poseti Spomeniku prirode „Bojčinska šuma“. Cilj ove studijske posete bila je realizacija praktičnih nastavnih aktivnosti u okviru predmeta Biologija životne sredine, Zaštita biodiverziteta i Zaštita i unapređenje šumskih i lovnih resursa.

Studente je u pratnji profesorke dr Suzane Đorđević-Milošević i asistenata Gorana Kneževića i Slobodana Stefanovića dočekao domaćin i staralac Spomenika prirode „Bojčinska šuma“ Jovan Milivojević u etno restoranu Bojčinska koleba i nakon reči dobrodošlice upoznao ih je sa karakteristikama i ključnim vrednostima Bojčinske šume. Profesorka dr Suzana Đorđević-Milošević je potom održala predavanje pod nazivom Genetički diverzitet na primeru agrobiodiverziteta (Biodiverzitet kao kapital na primeru valorizacije agrobiodiverziteta); princip koristi ili izgubi (Use it or lose it). Nakon predavanja studenti su obišli farmu svinja mangulica gde su upoznati sa silvopastoralnim sistemom uzgoja svinja u Bojčinskoj šumi. U „ekološkoj učionici“ urađena je determinacija nekih lokalno prisutnih biljnih vrsta koje su studenti fotografisali i sakupili u cilju izrade herbarijuma. Potom su obišli uzgajalište lovačkih pasa i ergelu lipicanera gde su imali priliku da se oprobaju u jahanju konja. Na kraju studijske posete za studente FPE Futura domaćin je priredio ručak na kom su studenti degustirali tradicionalne specijalitete od mangulice.

[st_gallery gallery=“11537,11532,11535,11536,11533,11534″ size=“portfolio-three“ columns=“3″ lightbox=“yes“]