Ekonomija prirodnog kapitala

Studentski servisi

13.04.2011.
Studenti Fakulteta “Futura” na Adi Huji

Studenti 2. godine (generacija 2009) Fakulteta za primenjenu ekologiju “Futura” boravili su na Adi Huji u sklopu prve faze izrade projekta svoje generacije pod nazivom “Ekološki profil Beogradskih ostrva”. Uz pomoć Lidije Vujanov, komunalnog inspektora ispred gradske opštine Palilula, studenti su radili na dokumentacionoj i terenskoj identifikaciji ekoloških problema Ade Huje.

02.04.2011.
U toku je specijalisticki kurs Projektno investicioni menadžment u primenjenoj ekologiji

U toku je tromesečni specijalistički kurs Projektno investicioni menadžment u primenjenoj ekologiji koji organizuju: Fakultet Futura (Centar za menadzment resursa), Fond za zastitu zivotne sredine Republike Srbije i Ecotopia.

Kurs je osmisljen za rad u malim grupama, a pod stručnim vođstvom Borislava Vulića i Branke Bukvić.

Kurs obuhvata 4 modula: planiranje, dizajniranje, sprovođenje i evaluacija projekta, koji obuhvataju 14 sesija:  Faza programiranja,  Faza identifikacije (LFA),  Faza pripreme (LFM),  Faza formulacije (PPF), Održivost rezultata projekta,  Finansiranje,  Aktivnosti, Obezbeđenje resursa, Upravljanje rizicima,  Izveštavanje,  Projektna dokumentacija,  Monitoring,  Komunikacija i širenje informacija i  Merenje uspeha projekta.

Nastava se izvodi po metodama: Interaktivna predavanja, praktične vežbe, prezentacije rezultata grupnog rada, samostalno istraživanje, zadatak - seminarski rad, pismeni ispit.

Na kraju ovog kursa polaznici će moći da:

• 1. definišu projekat i njegove osnovne karakteristike;
  • 2. pobroje ključne faktore uspešnog upravljanja projektima;
  • 3. analiziraju zainteresovane strane i efektno komuniciraju sa njima;
  • 4. naprave plan realizacije projekta;
  • 5. identifikuju i analiziraju rizike i predvide mere;
  • 6. razlikuju monitoring i evaluaciju;
  • 7. efikasno i efektivno vode sastanke projektnog tima;
  •  8. koriste osnovne tehnike (planiranje, analize) i alate (dijagrami, matrice, obrasci) za upravljanje projektima.

U realizaciji  kursa učestvuje 13 učesnika koji su podeljeni u četiri radne grupe. Tokom prva četiri radna dana učesnici kursa su upoznati sa tri faze projektnog ciklusa: faza programiranja, faza identifikacije i faza pripreme.

Sledeći termin za novu grupu od 10 polaznika će biti u septembu 2011. godine.

Detaljnije o kursu možete pročitati na sajtu www.futura.edu.rs

30.03.2011.
Ministarstvo regionalnog razvoja i turizma Rumunije u partnerstvu sa Kancelarijom za evropske integracije Republike Srbije

Objavilo je drugi poziv za prikupljanje predloga projekata koji će biti finansirani iz IPA fondova Evropske unije, a u okviru Programa prekogranične saradnje IPA Rumunija – Srbija. Rok za predaju predloga projekata je 27. jun 2011. godine. Za ovaj poziv Evropska unija je izdvojila sredstva u ukupnom iznosu od 15.3 miliona evra.

Oblasti u okviru kojih potencijalni kandidati mogu prijaviti projekte su:

1. Ekonomski i socijalni razvoj
  2. Zaštita životne sredine i reagovanje u vanrednim situacijama (tematski u skladu sa Strategijom Evropske unije za dunavski region) i
  3. Promovisanje aktivnosti „ljudi ljudima“

Da bi mogle da konkurišu u ovom pozivu, organizacije treba da budu neprofitne i nevladine organizacije ili institucije, javna preduzeća ili lokalni/regionalni organi uprave, kao i da zadovolje kriterijume opisane u Uputstvima za kandidate. Projekat koji prijavljuju treba da ima jasan prekogranični efekat.

Iznos pojedinačnih donacija po projektu kreće se u rasponu od 30.000 do 2 miliona evra, pri čemu Evropska unija maksimalno kofinansira 85% prihvatljivih troškova. Vodeći partner, bilo da je iz Srbije ili Rumunije, kao predfinansiranje iz IPA fondova može dobiti maksimalno 15% vrednosti ugovora.

Više informacija o ovom pozivu, kao i Aplikacioni formular i paket dokumentacije za potencijalne kandidate dostupni su na sledećim internet adresama:

www.romania-serbia.net , www.mdrt.ro, www.evropa.gov.rs i www.brct-timisoara.ro

Za dodatne informacije, zainteresovani kandidati se mogu obratiti Regionalnoj kancelariji za prekograničnu saradnju na ipacbc@brct-timisoara.ro ili Kancelariji za informacije Zajedničkog tehničkog sekretarijata u Vršcu na:

tel/faks +381 13 834 567 ili estanimirov@seio.gov.rs i pgrubor@seio.gov.rs.

13.04.2011.
Studenti Fakulteta “Futura” na Adi Huji

02.04.2011.
U toku je tromesečni kurs: ''Projektno investicioni menadžment u primenjenoj ekologiji''